O mně

 

Petra Urbánková

V mé profesní dráze jsem se pohybovala převážně v oblasti zdravotnictví.

Po ukončení Vyšší zdravotnické školy ve Zlíně v roce 2004 v oboru  Diplomovaná porodní asistentka jsem byla zaměstnaná v IN Boskovice a.s., od roku 2005 ve FN Brno na Gynekologicko – porodnickém oddělení (porodní sál, rizikové těhotenství, oddělení šestinedělí, IVF oddělení, pooperační oddělení). Po rodičovské dovolené jsem 5 let pracovala v Gynekologickém centru u MUDr. Kutálkové  a následně na Klinice reprodukční medicíny v Brně.

V roce 2016 jsem si doplnila vzdělání a úspěšně ukončila Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v  Brně – obor Porodní asistence.

Přechodně jsem pracovala jako asistentka pedagoga v ZŠ Mokrá-Horákov a jako učitelka v Mateřské škole. V roce 2019 jsem promovala na Pedagogické fakultě Palackého v Olomouci v oboru Učitelství odborných předmětů pro zdravotnické školy a stala se magistrou. Od roku 2018 jako soukromá porodní asistentka doprovázím ženy k porodu a samostatně vedu porody na porodním sále ve Vyškově u prim. MUDr. Josefa Eima a staniční sestry Soni Holcmanové. Velký dík patří i zbývajícímu kolektivu lékařů a porodních asistentek, se kterými na porodním sále pracuji 🙂

Jsem členkou Unie porodních asistentek – UNIPA.

Práci porodní asistentky miluji, bylo to nejlepší rozhodnutí v mém životě.

Velmi ráda se stanu Vaší porodní asistentkou a podpořím Vás na cestě k Vašemu očekávání a zrození nového života.

Na Facebooku mne najdete pod názvem Doprovod a vedení porodu.

https://www.facebook.com/porodniasistentkapetra/?modal=admin_todo_t

Rozhovor se mnou 🙂

Unie porodních asistentek – UNIPA přidal(a) novou fotku do alba: UNIPA jsme my. Rozhovory se členkami.

„Přála bych si, aby všechny těhotné ženy s fyziologickým těhotenstvím, navštěvovaly poradny u porodních asistentek.“ Petra Urbánková

Představujeme vám porodní asistentku Petru Urbánkovou, členku UNIPY, která působí v Moravskoslezském, Olomouckém kraji a Jihomoravském kraji. Za UNIPU se ptá Martina Suchardová.

1. Řekni nám na úvod něco o sobě.

Od dětství jsem si přála pomáhat lidem, a proto jsem se rozhodla jít studovat střední zdravotnickou školu. Po maturitě se mi podařilo dostat na obor Diplomovaná porodní asistentka ve Zlíně a po ukončení studia jsem nastoupila na gynekologické oddělení v nemocnici v Boskovicích. Pracovala jsem také na Obilním trhu a prošla si praxí na celé klinice. V roce 2008 se nám narodila dcera Aneta. Po uplynutí rodičovské dovolené, jsem začala pracovat u MUDr. Kutálkové v gynekologickém centru v Brně a přemýšlela jsem, že bych si ještě dostudovala vysokou školu v oboru Porodní asistence, a to se mi podařilo. Získala jsem na LFMU v Brně titul bakalář. Následně jsem zkusila i práci jako učitelka mateřské školy a asistentka pedagoga v místě mého bydliště, a to nejspíš rozhodlo, že jsem si ještě vystudovala v Olomouci Pedagogickou fakultu v oboru Učitelství odborných předmětů pro zdravotnické školy a dosáhla titulu magistra za podpory celé mé rodiny.

2. Jak jsi se dostala k práci porodní asistentky?

Jak jsem již zmiňovala, vystudovala jsem si celkem 6 let porodní asistence. Práce mě velice naplňuje a baví, a proto pracuji jako komunitní porodní asistentka.

3. Kde nyní působíš?

Nyní jako soukromá porodní asistentka, působím 70 km od svého bydliště a tento rádius zasahuje do třech krajů (Moravskoslezského, Olomouckého a Jihomoravského kraje). Od roku 2018 spolupracuji s Porodnicí ve Vyškově to znamená že, když mě kontaktuje těhotná žena a navážeme spolu spolupráci, starám se o ni během celého těhotenství. Poskytuji ji v termínu pohotovost, jsem 24 hodin na telefonu. Jakmile se rozběhne porod, ženu sleduji v 1. době porodní u ní doma a na určitém vaginálním nálezu se přepravujeme do porodnice, kterou si vybere. S tím, že v porodnici ve Vyškově jí mohu, poskytnout komplexní péči, včetně vedení fyziologického porodu. Nabízím i doprovody do jiných porodnic, včetně doprovodu k plánovanému císařskému řezu, kde je také velmi důležitá podpora a bonding po porodu. K mým službám patří i poporodní péče o ženy (i pro ženy, které jsem nedoprovázela k porodu).

4. Tento měsíc se zabýváme kompetencemi porodních asistentek. Vzdělávání je s tím hodně propojeno. Jak vnímáš vzdělávání PA v České republice? Změnila bys něco?

A to byla nejspíš další výzva, proč jsem si vystudovala Pedagogickou fakultu v Olomouci a mohla jít učit (hlavně porodní asistentky). Změnila bych toho opravdu hodně. I já se pořád učím, abych poskytla ženám to maximum, které by si zasloužily. Snažím se o to, aby porody byly co nejvíc přirozené a nebyly medikamentózní, nezasahovalo se do přirozeného průběhu porodu, což je zásadní k tomu, aby ženy porodily vaginální cestou a nebyl důvod k císařskému řezu. Přála bych si, aby všechny těhotné ženy s fyziologickým těhotenstvím, navštěvovaly poradny u porodních asistentek. Rodičky, aby měly tu možnost, být co nejdéle doma v péči porodní asistentky. Přála bych si, aby byly otevřeny porodní domy, kde by se ženy cítily bezpečně a pohodlně. Studentky porodní asistence by se zde učily přirozeným porodům, podpoře kontrakcí jinou cestou než medikamentózně, ale věnovaly se aromaterapii a homeopatii. Mohly by se učit vést těhotenskou poradnu jen porodní asistentkou. Studentky a porodní asistentky by byly schopny ženám radit, jak zvládnou případné obtíže v těhotenství, být větší oporou v průběhu porodu a šestinedělí. Byly by schopny poskytnout nezbytnou podporu v celém šestinedělí. Byly by dobrými rádkyněmi a ženy podporovaly.

5. Jakou speciální dovednost sis ve své práci oblíbila?

Samostatnost.
Ráda si organizuji a plánuji svůj „pracovní“ den. Schůzky s klientkami, které mě velmi baví. A to nejspíš proto, že každá žena, je jiná a určitým způsobem zajímavá. Celkově spolupráce s nastávajícími rodiči a jejich harmonizace během porodu. Jsou to nezapomenutelné okamžiky radosti a štěstí. Vlastně to ani nepovažuji za práci, ale je to něco, co mě nabíjí energií a miluji to. Jsem opravdu nesmírně pyšná na svoji práci a hrdá, že jsem porodní asistentka a mám možnost pomáhat přivádět děti na svět.

6. Jak si představuješ svůj ideální den?

Ideální den mám asi každý den, mám radost z každého dne, ať už je klidný či bouřlivější

7. Co se ti povedlo v poslední době, co ti udělalo radost?

Teprve v letošním roce jsem ukončila Pedagogickou fakultu a to 6.9.2019, což jsou pro mě i velmi významná čísla. Udělalo mi radost, že jsem to zvládla za podpory mojí rodiny. Hrozně moc jsem si užila promoci, kterou jsem měla 9.10.2019 a to jsem byla, den předem ve 23:18, ještě u porodu Vojtíška. Takže se mi všechno povedlo stihnout a byla jsem za to moc šťastná.

Děkuji ti za krátký rozhovor. Více se můžete dozvědět na stránkách Petry Urbánkové http://www.doprovodykporodu.cz/ a na https://www.facebook.com/porodniasistentkapetra/

Top